TRENRU
Pratik Bilgiler

Pratik Bilgiler

Bilmenizde Fayda Var:

1. Doğru havalandırma: Pencereleri kısa süreli ama sonuna kadar açınız. Uzun süreli ve az açık pencerelerden dışarı çok ısı kaybı olur, buna karşılık içeri çok az temiz hava girer.
2. Pencere ve kapıları yalıtın. Bu şekilde %5’ e varan enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.
3. Isıtıcıların verimli çalışabilmesi için, etrafını boş bırakın.
4. Perdeler cihazdaki hava akımını engellememeli, cihaz perde ile kapatılmamalıdır. Aksi takdirde ısınan havanın perde altından geçerek pencereden dışarıya kaçmasına neden olur.
5. Geceleri oda sıcaklıkları 18-20 °C ye düşürülmelidir
6. Dört saatten çok evden uzaklaşılacaksa sıcaklık düşürülmelidir.
7. Duvarda, pencerede ve zeminde görünen çatlaklar tamir edilmelidir.
8. Çatılar yalıtılmalıdır.
9. Apartman giriş kapılarına otomatik kapı kapayıcı sistemler uygulanmalıdır.
10. Bir ortamdaki rahatlığımız temel olarak üç etkene bağlıdır. Bunlar sıcaklık, bağıl nem ve hava dolaşımıdır. Bağıl nem havanın ne kadar nem alabileceğinin bir ölçüsüdür. Yüksek bağıl nem terleme yoluyla ısı geçişini yavaşlatır, düşük bağıl nem ise hızlandırır. Kışın hava çok kuru olur bu yüzden kış için bir hava nemlendiricisi alınmasında yarar vardır. Eğer bir nemlendirici konursa hem düşük sıcaklıklarda kendinizi daha rahat hissedersiniz ve hem de kuru havanın mobilya gibi eşyalara vereceği zararları önlersiniz.
11. Pencerelerinizi çift cam (iki cam arasında hava) yapılmalıdır. Bu şekilde camlardan oluşacak ısı kaybından %40-%50 tasarruf edebilirsiniz.